Zdrowy obiad niemowlęcia

Gdy niemowlę kończy pół roku, z reguły przestaje być karmione piersią. Jednak aby rosło zdrowo, jego głównym posiłkiem nadal musi pozostać mleko. Czym wtedy karmić dziecko? Najlepiej wybrać mleko modyfikowane, które przypomina swym składem pokarm kobiecy. Dobrym wyborem będzie Nan Optipro 2, przygotowane dla niemowląt po szóstym miesiącu życia.

Najlepsze źródło wapnia

Mleka nie da się niczym zastąpić. Jest ono najlepszym źródłem łatwo przyswajanego wapnia, który jest niezbędny do budowy kości. A warto pamiętać, że właśnie w ciągu trzech pierwszych lat życia powstaje połowa naszej masy kostnej. Do 30. roku życia tworzy się druga połowa, a potem już tylko jej ubywa (średnio ok. 1 proc. rocznie). Właśnie dlatego wapń jest tak istotny w diecie małego dziecka. Im więcej tego minerału malec zromadzi w kościach, tym rzadsze będzie w jego dorosłym życiu ryzyko złamań czy osteoporozy. Wapń jest cenny, nie tylko dlatego, że buduje zdrowie kości. Ma swój udział w prawidłowym krzepnięciu krwi, wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego. Dlatego jest tak ważnym składnikiem diety niemowląt. A najlepsze źródło wapnia to mleko – naturalne albo modyfikowane.

Nan Optipro 2 zapewni malcowi zdrową, zbilansowaną dietę. W składzie mleka, oprócz wapnia, znalazły się bakterie probiotyczne, białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Listę uzupełnia kilkanaście witamin i składników mineralnych, takich jak żelazo, jod, cynk, magnez. Wszystkie one wspomagają psychofizyczny rozwój dziecka, pomagają budować tolerancję pokarmową, wspierają rozwój wzroku i oczywiście budowę kości.

Jak podawać Nan Optipro 2

Przygotowując mleczne posiłki z butelki należy stosować się do zaleceń producentów i dodatkowo konsultować liczbę posiłków z lekarzem. Nie można przekraczać liczby zalecanych miarek proszku. Zarówno składniki mleka, jak również ich proporcje są dostosowane do potrzeb dziecka. Zbyt duża lub zbyt mała ilość proszku może być niezdrowa dla nerek niemowlęcia, a w skrajnych przypadkach prowadzić do niedożywienia albo odwodnienia, co może skończyć się pobytem w szpitalu.

Jak właściwie przygotować mleko:

  • umytą butelkę, smoczek i nakrętkę należy wygotować przez 5 minut i pozostawić pod przykryciem do chwili użycia,
  • wodę pitną doprowadzić do wrzenia, gotować przez 5 minut i pozostawić do ostygnięcia,
  • odmierzyć zgodnie z tabelką karmienia właściwą ilość letniej wody o temperaturze 37 stopni C i wlać do wygotowanej butelki,
  • posługując się załączoną miarką, dokładnie odmierzyć i wsypać do butelki odpowiednią do wieku niemowlęcia ilość płaskich miarek proszku,
  • zakręcić butelkę i potrząsać aż proszek całkowicie się rozpuści,
  • po każdym użyciu dokładnie zamknąć torebkę,
  • mleko przechowywać w suchym i chłodnym miejscu o temperaturze 5<li>25 stopni C.

Nan Optipro 2 podawajmy niemowlętom zarówno podczas okresu odstawiania od piersi, jak i po jego zakończeniu. Nie zastępujmy zbyt szybko mleka modyfikowanego krowim. To na pewno nie podziała dobrze na zdrowie malca. Ryzykujemy rozwój alergii albo nietolerancji mleka. Zbyt duża dawka białka i elektrolitów w krowim mleku może być również obciążeniem dla nerek i przewodu pokarmowego, a także przyczyną zaburzeń wchłaniania żelaza, czego efektem bywa anemia.